Kredka i jej rodzaje, czyli atrybut przedszkolaka i studenta

Od początku XX w. towarzyszą człowiekowi, niemal na każdym poziomie rozwoju. Kredki są wszędzie. Spotykamy je w szkołach, biurach i dziecięcych pokojach. Większość pierwszych dzieł twórczych dzieci, powstaje właśnie przy ich wykorzystaniu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkaset różnych kolorów kredek, co dla zwyczajnej osoby, może być dużym zaskoczeniem. W malarstwie ma to swoje odzwierciedlenie, ponieważ korzystali z nich najwybitniejsi twórcy. 

Rodzaje kredek

Większość populacji świata, może zapewne wyróżnić 2-3 rodzaje kredek. Są to zazwyczaj, najbardziej popularne kredki ołówkowe, pastele i świecowe. Plastycy wiedzą jednak, że jest ich znacznie więcej. W gamie kredek, można znaleźć również kredki akwarelowe, artystyczne, plastikowe, kredki żelowe, grafionowe, bezdrzewne, czy nawet olejowe! Dzięki wszystkim tym rodzajom, artyści są w stanie namalować piękne obrazy, bez wykorzystania innych przyborów koloryzujących. Przeciętny człowiek w ciągu swojego życia, prawdopodobnie nigdy nie skorzysta z tego dobrodziejstwa. Większość osób, które tworzą rysunki hobbystycznie, ma wybrany jeden rodzaj kredek, które sprawdzają mu się najlepiej i często przez to, nie sięgają nawet po inne, by je przetestować. Mimo, iż podział na rodzaje kredek, wydaje się skomplikowany sam w sobie, okazuje się, że nawet nasze najbardziej rozpoznawalne kredki ołówkowe, jak również pastele, mają jeszcze dodatkowy podział. 

Kredki ołówkowe 

Kredki ołówkowe różnią się przede wszystkim twardością rysika. Te twardsze, świetnie sprawdzają się przy konturowaniu, miękkie idealnie spisują się przy cieniowaniu. Ten rodzaj kredek, dzielony jest równie często, przez pryzmat budowy zewnętrznej. W sklepach papierniczych, na ogół dostępne są kredki grube, które polecane są szczególnie dzieciom, kredki trójkątne oraz cienkie. Te ostatnie najczęściej wybierane są, do tworzenia precyzyjnych rysunków. Tutaj zazwyczaj każdy kieruję się wygodą. Tak samo, kiedy wybiera się długość kredki, która w zależności od producenta, może się różnić, nawet o kilkanaście centymetrów. Kredki ołówkowe, mają jedną, największą zaletę. Jeśli malujący odpowiednio mocno przyciśnie swoją kredkę lub analogicznie zwolni nacisk, otrzyma wiele różnych odcieni, będących natężeniem koloru, dlatego do domowego użytku, wystarczy nam podstawowa paleta barw.

Pastele, ale jakie?

W szkołach, podczas lekcji plastyki, nauczyciele najczęściej wspominają o pastelach suchych, nadających się do rozmazywania i olejnych, tych z którymi praca jest nieco łatwiejsza. Jeśli jednak zagłębić się w temat, szybko okazuję się, że tak jak w przypadku kredek ołówkowych, te kredki posiadają więcej rodzajów. Artyści, w swych działach, wykorzystują także pastele twarde, ołówkowe oraz najmłodsze ze wszystkich, pastele wodne. Kredki te różnią się przede wszystkim natężeniem koloru, jaki pozostawiają na kartce oraz łatwością ich usunięcia. O ile, w przypadku poprzednich kredek, można użyć zwykłej gumki do mazania, tak w przypadku obrazów malowanych pastelami, sprawa się komplikuje, gdyż są one niezwykle odporne na ścieranie. Zazwyczaj, jedyny efekt, jaki jest osiągalny  przy próbie zmazania, to roztarcie koloru po płótnie. 

Copywriter

Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.