kawa czy herbata

Herbata czy kawa? Walka nawyków!

Zarówno kawa, jak i herbata mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Nic dziwnego, że jeden i drugi napój mogą poszczycić się olbrzymią liczbą miłośników. Dodatkowo różnorodne rodzaje i odmiany sprawiają, że grono to nieustannie się powiększa. Jednak w jednym i drugim przypadku należy pamiętać o zachowaniu umiaru i odpowiednich ilości.

Jakie właściwości niesie ze sobą picie kawy, a jakie herbaty? Przede wszystkim picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, a także niektórych rodzajów nowotworu. Dodatkowo ziarna kawy pobudzają i chronią przed chorobami serca. Zalecana dawka kofeiny, którą można spożyć w ciągu dnia to 400 mg. To właśnie dlatego z powodzeniem można sięgać po nią w drodze na autobus, tramwaj czy podczas zakupów w galerii. Z pomocą przyjdą automaty vendingowe, które na wynajem i sprzedaż posiada firma Gastrom. W automatach vendingowych zarówno fanatycy kawy, jak i herbaty znajdą coś dla siebie!

Jakie właściwości niesie ze sobą picie herbaty? W związku z tym, że napój posiada w kofeinę, podobnie jak kawa, działa pobudzająco. Inne właściwości herbaty to:

  • zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia,
  • skuteczna w profilaktyce, np. Alzheimera.

Bez względu na to, który napój preferujemy, każdy z nich posiada również wady. Kawa jest kwaśna w smaku i właśnie dlatego nie jest zalecana osobom, które cierpią na problemy żołądkowe. Możliwe są również niespodziewane skoki ciśnienia. Z kolei picie herbaty w znacznym stopniu ogranicza przyswajanie żelaza.

To, po który napój częściej sięgamy, zależy głównie od naszych preferencji i kubków smakowych. O ile część osób nie jest w stanie inaczej zacząć dnia, niż od filiżanki ulubionej kawy, tak inni zdecydowanie częściej wybierają herbatę.