Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Prawdopodobnie każdy chociaż raz w życiu miał okazję doznać przykrej i uciążliwej dolegliwości, jaką jest ból brzucha. Mimo że zwykle powodem jest niestrawność, stres lub bóle menstruacyjne, to zdarza się, że powody mogą być zupełnie inne. Co więcej, długotrwale utrzymujący się ból brzucha może być oznaką poważnych chorób. 

Mimo że samo stwierdzenie “boli mnie brzuch” to zdecydowanie za mało, aby postawić jednoznaczną i konkretną diagnozę to warto nieco bliżej przyjrzeć się powodom, które niekiedy mogą mieć ścisły związek z pojawieniem się przykrych dolegliwości. 

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha to: 

  1. Niestrawność po posiłku, 
  2. bóle menstruacyjne, 
  3. jelitówka, czyli grypa żołądkowa, 
  4. wrzody żołądka i dwunastnicy, 
  5. zapalenie wyrostka robaczkowego, 
  6. zapalenie pęcherza żółciowego. 

Zastanawiasz się, jak radzić sobie z bólem brzucha? O ile ból nie jest wywołany żadnym poważniejszym schorzeniem, zwykle wystarczy zażycie leków przeciwbólowych, takich jak np. ibuprofen, naproksen, czy paracetamol. Jeżeli dolegliwości wywołane są niestrawnością, warto sięgnąć po zioła lecznicze takie jak np. mięta, korzeń mniszka lub koper włoski. W związku z tym, że działają one drażniąco na śluzówkę żołądka, nie należy stosować ich przy chorobie żołądkowej. 

Warto pamiętać, aby zawsze słuchać się swojego organizmu i pod żadnym pozorem nie ignorować sygnałów, które nam wysyła. Wymioty, podwyższa temperatura, zatrzymanie stolca to wystarczające objawy, aby niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą.