Czy obawy dotyczące posiadania zwierzaka przy małym dziecku są zasadne?

Kiedyś wiele osób decydując się na dziecko, pozbywało się psa lub kota, motywując swoją decyzję bezpieczeństwem dziecka. Dziś śmiało można powiedzieć, że to okrutna bzdura, która pozwalała krzywdzić niczego niespodziewające się zwierzę.

Czy każde dziecko ma alergię?

Można powiedzieć, że dziecko może się urodzić alergikiem. Dobrze, ale jaka jest na to szansa? Zastanówmy się proszę, czy posiadanie psa lub kota jest zależne od naszego stanu zdrowia? Jeśli kochamy naszego domownika na czterech łapach, to należy wziąć pod uwagę to, że być może dziecko trzeba będzie z czasem odczulić lub przygotować na to, że w domu jest zwierzę.

Czy zwierzę zawsze reaguje agresywnie?

Motywacją do oddania zwierzęcia nie może być strach, że zwierzak będzie agresywny. Trzeba się na to wszystko przygotować. Ciekawym pomysłem jest przywiezienie ze szpitala po porodzie pieluszki z zapachem dziecka, aby pies lub kot mógł się odrobinę przyzwyczaić. Jeśli jednak dalej będzie targany emocjami, kiedy nowy domownik przekroczy próg, trzeba dać mu czas. Nie zostawiajmy dziecka sam na sam ze zwierzakiem! Dajmy mu dużo miłości i zrozumienia, a to się zwróci. Ani się obejrzymy, a duet będzie biegał po domu szczęśliwy, że ma siebie nawzajem. To cenniejsze niż wszystko inne.