preparaty do oczek wodnych

Jak prawidłowo wykorzystywać preparaty do oczek wodnych, aby pomagały, a nie szkodziły?

Staw i oczko wodne to miejsce, które dodaje niebywałego uroku gospodarstwu domowemu. Pozbywanie się ze zbiorników glonów i innych narośli jest istotną praktyką, pozwalającą zachować estetykę i przezroczystość wód. Jak prawidłowo wykorzystywać preparaty do oczek wodnych?

Nie pozwól, aby staw i oczko wodne stały się toksycznymi zbiornikami

Preparaty do oczek wodnych są zwykle używane do utrzymania czystej wody i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów filtracji w oczku wodnym. Jednak stosowanie tych środków wiąże się z pewnym ryzykiem, które obejmuje:

  • Narażenie na szkodliwe toksyny – niektóre preparaty zawierają substancje toksyczne, które mogą być szkodliwe w przypadku wdychania lub spożycia. W szczególności mowa tu o wybielaczach chlorowych i produktach z ałunem, które stwarzają znaczne ryzyko zatrucia, jeśli nie są stosowane prawidłowo.
  • Szkodliwość dla życia wodnego – wiele powszechnie stosowanych preparatów chemicznych jest bardzo szkodliwych dla ryb i innych stworzeń wodnych. Na przykład siarczan miedzi, który używany jest jako środek glonobójczy, może zabijać małe bezkręgowce, płazy, a nawet ikrę ryb. W związku z tym należy zachować sporą ostrożność przy stosowaniu jakichkolwiek środków chemicznych w zbiornikach, w których żyją wrażliwe gatunki zwierząt.
  • Niektóre preparaty stosowane w stawach – jeśli nie są odpowiednio dobrane do konkretnego rozmiaru i typu używanego filtra – mogą zatykać wkłady filtracyjne, przez co będą one mniej skuteczne w wykonywaniu swojej kluczowej funkcji, czyli filtrowaniu niepożądanych cząstek z przepływającej przez nie wody.

Preparaty do oczek wodnych – jak prawidłowo je przechowywać?

Skuteczne preparaty do oczek wodnych mogą być trudne do przechowywania, ponieważ często są łatwopalne i trujące. Najlepiej przechowywać je w chłodnym, suchym i oddalonym od źródeł ciepła i płomieni miejscu. Wiele osób decyduje się na przechowywanie tych mieszanek w budynku postawionym nieopodal mieszkania lub garażu, ale nie zawsze jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.Wybierając najwłaściwsze miejsce, pamiętaj o tym, aby:

  • wybierać bezpieczne miejsce z dala od źródeł ciepła i ognia,
  • zamknąć i zabezpieczyć je przed dziećmi i zwierzętami domowymi na klucz jeśli to możliwe,
  • spróbuj znaleźć takie miejsce, jak szopa lub garaż.

Najlepszy sposób na pozbycie się środków chemicznych do oczka wodnego

Pozbycie się preparatów do oczka wodnego może okazać się nie lada wyzwaniem. Zadanie wydaje się o tyle problematyczne, że obecnie na rynku znaleźć można zróżnicowane produkty pochodzące od różnorodnych producentów. To właśnie dlatego podczas zakupu warto skupić się na wyborze sprawdzonych preparatów cieszących się się imponująca renomą i zainteresowaniem klientów.