Kije golfowe – rodzaje i ich przeznaczenie

Golf to bardzo interesująca, elegancka, jak i wciągająca gra, w którą grać może niemalże każdy. Choć wielu ludziom wydaje się być sportem nudnym i bardzo statycznym, to w rzeczywistości wywołuje on wiele emocji oraz wymaga odpowiedniego przygotowania. By móc w sposób profesjonalny traktować golfa należy zgromadzić odpowiedni sprzęt sportowy, który pozwoli na bardziej zaawansowaną oraz dokładną grę. Co wchodzi w skład ekwipunku golfisty? Jak ważną rolę pełni kij golfowy? Jakie rodzaje kijów można wyróżnić?

Podstawowy sprzęt golfisty

Każdy golfista oprócz własnych umiejętności powinien przygotować odpowiedni sprzęt. Potrzebny jest on przede wszystkim do gry, ale również do spełnienia pewnych standardów, jak i przyjętej etykiety. Głównym wyposażeniem sportowca jest zatem:

  • kije golfowe, 
  • piłeczki do gry w golfa, 
  • torba na kije,
  • kołeczki do pierwszego uderzenia – tee, 
  • pitchwork – akcesoria, widełki do naprawiania nawierzchni greenu, 
  • odzież golfowa – spodnie, koszulka polo, spódnica, czapeczka, 
  • obuwie, itp. 

Wielu profesjonalistów do tego podstawowego sprzętu dodałoby kilka przydatnych przy grze akcesoriów. Z pewnością pomogą one ocenić odległość piłki od dołka czy dobrać odpowiedni kierunek uderzenia. Wśród dodatkowych urządzeń, jakie zabierają ze sobą na pole golfowe zaawansowania gracze znajdują się: dalmierze do gry w golfa, urządzenie GPS, markery do oznaczania piłek, czy notesiki do zapisywania wyników. 

Kije golfowe – rodzaje i przeznaczenie

Każdy profesjonalny gracz powinien posiadać odpowiednią i specjalistyczną torbę na kije, w której znajduje się całe wyposażenie. Wszyscy szanujący się golfiści powinni zgromadzić i używać 14 różnych kijów do konkretnych uderzeń i sytuacji. Jak rozróżnić ten sprzęt? Które akcesoria służą do wybijania piłki na dalekie odległości, a które do precyzyjnych pchnięć?

Irony

Irony to jedne z podstawowych elementów wyposażenia znajdujących się w torbie golfisty. Inna nazwa tego sprzętu to żelaza. Akcesoria te służą do wybijania piłki na odległość powyżej 100 m. Wśród tych kijów wyróżnia się kije o różnej wielkości i konstrukcji główki, dzięki czemu można uderzać jeszcze mocniej i dalej. W ekwipunku profesjonalnego gracza powinno znaleźć się średnio 7-8 takich kijów. 

Wood

To sprzęt dla bardzo wprawionych sportowców. Jego zadaniem jest wybicie piłki nawet na odległość 300m. Uderzenie takie wymaga jednak wielkiej siły, precyzji, doświadczenia, umiejętności i wprawy. Wykorzystywany jest zazwyczaj w pierwszym odbiciu z położenia piłeczki na tzw. tee. 

Putter

To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia golfisty. Najczęściej wykorzystywany w momencie, gdy gracz chce trafić do dołka z greenu. Jego specjalna konstrukcja daje możliwość toczenia się piłki, co sprawia że uderzenie jest dokładne i precyzyjne. 

Wedges

To kombinacja kijów, które służą np. do uderzeń w pobliżu greenu, na niedaleką odległość z wysokim podbiciem – wykorzystywane najczęściej w terenie gdzie są jakieś wysokie przeszkody, woda, wysoka trawa czy bunkry. Gracze używają je również w trudnych sytuacjach, gdy piłka znalazła się w niewygodnym miejscu. Wśród nich można wyróżnić kije: P, PW, W, G, GW, S, SW, L, LW.