Tra­dy­cyjne czy nowo­cze­sne metody zdo­bie­nia jajek?

Tradycja zdobienia jaj jest w polskich domach od prawie tysiąca lat. Zdobione jajka najstarszymi technikami, można podziwiać w muzeach etnograficznych albo w domach, gdzie pielęgnuje się jeszcze tę tradycję od pokoleń. Przez lata wykształciło się wiele metod upiększania jaj, nie każda jednak jest prosta. Każdy region posiada swoje niepowtarzalne wzornictwo i oryginalny styl. A jak to wygląda dzisiaj? Czy naklejki na jajka wielkanocne, to już nowa tradycja?

Kraszanki, malowanki – sztuka barwienia jajek

Jedną z najprostszych metod ozdabiania jaj, było ich barwienie. Do najbardziej popularnych sposobów otrzymywania brązowego koloru, było gotowanie w namoczonych łupinach z cebuli. Metoda ta przetrwała do dzisiaj w polskich gospodarstwach. Do otrzymywania innych barw używano także buraków, mchów albo młodych pędów zbóż. W dzisiejszych czasach w sklepach dostępne są barwniki, we wszystkich podstawowych kolorach i mało kto chce korzystać z dawnych metod.

Jak zrobić jajko z motywem?

Aby otrzymać ciekawy rysunek na jajku, niegdyś stosowano tzw. wyskrobywanie albo po prostu używano wycinanek z kolorowego papieru. Taką techniką, można było tworzyć wzory kwiatów lub kogucików i innych zwierząt gospodarskich. Do bardziej skomplikowanych metod zdobienia, można zaliczyć malowanie gorącym woskiem. Polegało to na nanoszeniu wosku, za pomocą namoczonej w nim uprzednio szpilki. Inną sztuką dekorowania jajek była także popularna oklejanka. Była to dosyć pracochłonna technika, do której używano sitowia i kolorowej włóczki. Z sitowia wyjmowano włókno i tak przygotowanym materiałem oklejano jaja.

Dzisiejsza tradycja zdobienia jajek

Raz do roku nadarza się niepowtarzalna okazja, żeby przekazać młodszym pokoleniom tradycje z rodzinnego domu. Dlatego warto przemycić kilka tradycyjnych technik tworzenia pisanek. W sklepach mamy do dyspozycji mnóstwo gotowych produktów, z pomocą których dekorowanie jajek będzie frajdą dla najmłodszych. Do najbardziej popularnych metod ozdabiania jajek, należą:

  • kolorowanie jajek specjalnymi barwnikami,
  • naklejki na jajka wielkanocne,
  • oklejanie papierem kolorowym,
  • ozdabianie kolorowymi pisakami,
  • dekorowanie z użyciem materiałów kreatywnych np. cyrkonie, brokat, sznurki.

Ozdabianie jajek, były i są symbolem świątecznych tradycji. Jak co roku każdy chce wyróżnić się w tłumie i udekorować swoje jajka oryginalnie, ale z zachowaniem tradycji. Motywy pojawiające się współcześnie, są niezmienne od lat. Są to elementy folkloru, koguciki, baranki, zające czy bazie wielkanocne. Zmieniają się tylko techniki zdobienia. A łączenie nowoczesnych form z tradycyjnymi schematami, są w dalszym ciągu chętnie wykorzystywane.