Czy poziomki mogą rosnąć obok pomidorów?

Sadząc lub siejąc rośliny w naszym ogrodzie, warto pamiętać o zasadach allelopatii, która zwiększa lub zmniejsza szansę przetrwania niektórych roślin. Jeśli więc posadzimy blisko siebie rośliny działające na siebie pozytywnie, to wszystko w porządku. Jeśli jednak będzie odwrotnie, to szybko zniechęcimy się do naszego ogródka.

Czy rośliny mogą pozytywnie wpływać na swoich sąsiadów?

Ciekawym przykładem jest sadzenie obok siebie cebuli i marchwi, w rządkach lub na przemian. Są to rośliny, które uwielbiają swoje towarzystwo i sadzone blisko siebie będą odstraszać szkodniki sąsiedniej rośliny. Cebula posadzona na przemian z truskawkami zapobiegnie pojawianiu się na truskawce pleśni.

Czy rośliny mogą na siebie oddziaływać negatywnie?

Istnieją jednak rośliny, które bardzo negatywnie wpływają na sąsiedztwo z innymi. Do takich niesprawdzonych par należą rośliny poziomkowe i psiankowate. Tak więc, jeśli posadzimy obok siebie pomidory i poziomki, to bardzo szybko może się okazać, że nasze poziomki zostaną zaatakowane przez zgniliznę. Warto przed podjęciem decyzji o sadzeniu konkretnych odmian sprawdzić, czy będą się lubić ze swoim sąsiadami.