używane pralki

O czym należy pamiętać przed zakupem pralki

Jednym z wyzwań związanych z urządzaniem nowego domu jest zakup pralki. Choć na rynku można w tej chwili dostać nowoczesne urządzenia z wieloma przydatnymi funkcjami i ułatwieniami dla użytkowników, może to paradoksalnie znacząco utrudnić wybór odpowiedniej dla potrzeb danego gospodarstwa domowego pralki. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rodzaj silnika

Pralki posiadają 2 rodzaje silników – szczotkowe oraz inwerterowe. Pierwszy rodzaj działa na zasadzie ocierania się szczotek o ruchomą część silnika, co wytwarza ciepło oraz hałas. Silniki szczotkowe szybko się zużywają oraz często są przyczyną awarii pralki, dlatego potrzebują okresowej wymiany. Wszystko to sprawia, że stają się w obecnych czasach coraz mniej popularne i są stopniowo wypierane przez silniki inwerterowe czyli bezszczotkowe. W ich przypadku zamiana energii elektrycznej na mechaniczną odbywa się dzięki indukcji magnetycznej, która jest możliwa dzięki zamianie szczotek na magnesy. Ten rodzaj silnika pozwala na zmniejszenie awaryjności pralki, zmniejsza hałas, a przede wszystkim ogranicza pobór energii elektrycznej przez pralkę, co zmniejsza rachunki za prąd. Jeszcze do niedawna urządzenia wyposażone w silniki bezszczotkowe były wyraźnie droższe od tych z silnikami szczotkowymi. Na szczęście obecnie koszt zakupu pralki z silnikiem inwerterowym jest podobny do kosztu pralki z klasycznym silnikiem.

Wielkość pralki oraz sposób jej załadunku

Kolejną kluczową kwestią przed zakupem pralki jest jej wielkość oraz sposób załadunku, które zależą głównie od metrażu mieszkania. Pralki ładowane od góry są wąskie i wysokie, nadają się do mieszkań z mocno ograniczoną przestrzenią. Poza tym, są dobre dla osób z problemami z kręgosłupem, które nie mogą się schylać. Należy jednak pamiętać, że przy tym rodzaju pralki nie można zagospodarować przestrzeni nad nią. Z kolei pralki ładowane od przodu są zdecydowanie szersze, co sprawia, że będą odpowiednie do większego pomieszczenia. Ich zaletą jest wolna przestrzeń nad urządzeniem, którą można zagospodarować jako miejsce do przechowywania lub postawić na niej suszarkę, która usprawni cały proces prania. Minusem pralki ładowanej od przodu jest wymóg odpowiedniej przestrzeni przed nią oraz kłopotliwy dla niektórych sposób wkładania i wyciągania z niej ubrań. Dlatego my proponujemy sprawdzić pralki używane.

Sprawdź również:

Programy prania i dodatkowe funkcje

Nowoczesne pralki są wyposażone w wiele programów dostosowanych do prania, np. konkretnych tkanin, ale także do krótkiego odświeżenia odzieży lub też usuwania uporczywych plam. Programy różnią się przede wszystkim czasem, temperaturą wody oraz prędkością wirowania. Przed zakupem pralki należy zastanowić się jakich konkretnie programów dane gospodarstwo domowe potrzebuje, zamiast kupować sprzęt z kilkunastoma funkcjami, które i tak nigdy się nie przydadzą. Dla ludzi zainteresowanych technologią z pewnością ciekawe będą dodatkowe funkcje pralek takie jak możliwość ich zdalnej obsługi za pomocą smartfona. Przydatny może okazać się także automatyczny pobór wody i środków piorących w zależności od ilości załadunku, a także możliwość dodawania kolejnych ubrań już w trakcie prania.