O czym pamiętać tworząc kosztorys budowy domu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięciu, które rodzi naprawdę spore koszty. Decydując się na coś takiego, musimy rozpocząć do kosztorysu, który pozwoli nam oswoić się z przyszłymi wydatkami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć.

Czy ceny za materiały budowlane są stałe?

Nie tylko nasze błędy w obliczeniach należy wziąć pod uwagę, ale również cykliczne wzrosty cen. W jednym miesiącu nasz kominek będzie kosztował pięć tysięcy, żeby za miesiąc kosztować już sześć i pół. To się tyczy wszystkiego, dlatego tworząc kosztorys, dodajmy na końcu przynajmniej trzydzieści procent na wydatki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Co wpływa na zmiany w kosztorysie?

W trakcie budowy może się okazać, że nasze podejście lub plany odrobinę się zmienią. Może chodzić o zmianę materiału ścian ze względu na sugestię kierownika budowy, czy też na zmiany dotyczące wykorzystywanego cementu. Zwykle każda zmiana wiąże się ze zwiększeniem kosztów i warto to również wziąć pod uwagę. Jeśli nasz kosztorys założył więc na zbudowanie małego domu około trzystu tysięcy złotych, to spokojnie załóżmy jednak, że będzie to w rezultacie około czterystu tysięcy.