rolnictwo precyzyzyjne

Rolnictwo precyzyjne, co to takiego?

Nowoczesne technologie zawładnęły światem. Ten szybki rozwój nie ominą także rolnictwa. W ostatnim czasie niezwykłą popularnością i zainteresowaniem cieszy rolnictwo precyzyjne. Co to takiego?

Krótka historia rolnictwa precyzyjnego

Początki rolnictwa precyzyjnego sięgają 1970 roku, kiedy to rolnicy z Europy zaimplementowali technikę autoprowadzenia, która dała początek tworzeniu ścieżek technologicznych na polach. Dynamiczny rozwój nastąpił wówczas, gdy zaczęto gromadzić i przetwarzać dane za pomocą systemu satelitarnego GPS i GNSS. Szybka automatyzacja agrokultury umożliwiła szereg innowacji, dzięki którym można całkowicie zmienić, unowocześnić proces uprawy roślin polowych, ogrodowych, sadowniczych.

Rolnictwo precyzyjne w praktyce

Rolnictwo precyzyjne to obszar inwestycyjny wspierany między innymi przez Fundusze. Ten typ rolnictwa polega przede wszystkim na gromadzeniu danych odnośnie warunków glebowych na polach i informacji o roślinach. Na podstawie tych danych można zaplanować precyzyjne rozwiązania dla każdego fragmentu pola. Znając dokładnie specyfikę ziemi oraz roślin rolnicy mogą dostosować:

  • ilość stosowanych nawozów oraz środków ochrony roślin;
  • temperaturę;
  • oświetlenie;
  • nawodnienie;
  • wilgotność powietrza.

Ale to nie wszystko. Istotną kwestią związaną z rolnictwem innowacyjnym jest wspomniana wcześniej automatyzacja. Dzięki nowoczesnym maszynom oraz czujnikom można monitorować stan roślin, kontrolować warunki na polu oraz śledzić zmiany w czasie rzeczywistym. To pozwala wdrożyć w odpowiednim czasie działania prewencyjne i zdecydowanie ułatwia prowadzenie gospodarstwa.