Bolące ucho u dorosłych – co zrobić?
Wbrew pozorom obolałe ucho wcale nie musi być efektem przewijania lub przeziębienia. Niekiedy zdarza się, że uczucie to jest objawem ciężkich chorób. Szczególnie wtedy, gdy nieprzyjemne i utrudniające codziennie funkcjonowanie uczucie towarzyszy przez dłuższy czas. Co może oznaczać ból ucha? Jakie są przyczyny?
Bolące ucho to problem, który może nieść ze sobą poważne dolegliwości. Nieprzyjemne uczucie, które dotyk zarówno dzieciom, jak i dorosłych zwykle jest następstwem choroby, która toczy się bezpośrednio w uchu uchu (otalgia pierwotna) lub też być bólem rzutowanym, pojawiającym się w wyniku schorzeń, niemających żadnego związku z narządem słuchu. Wówczas mówimy o otalgii wtórnej. Znacznie więcej informacji na temat problemów ze słuchem, chorób i ewentualnych sposobów leczenia znajdziesz na stronach internetowych, takich jak geers.pl.
Warto pamiętać, że ból ucha może może mieć dwa podłoża: wirusowe lub bakteryjne. Pojawienie się pęcherzykowych wykwitów w tych okolicach wskazuje na infekcję wirusową. Zastanawiasz się, przez co może być wywoływany ból ucha? Oto najczęstsze przyczyny:
- nowotwór,
- choroby zębów,
- zapalenie zatok,
- gardła lub infekcję gruczołów ślinowy.
To właśnie dlatego postawienie konkretnej diagnozy polega przede wszystkim na zrozumieniu budowy ucha i wszystkich połączeń nerwowych z innymi narządami. Niezwykle ważne jest również zebranie wywiadu od pacjenta. To umiejscowienie bólu, jego natężenie i czas trwania, a także towarzyszące objawy, decydują o tym, jak wyglądać będzie dalsze postępowanie i leczenie.
Bezpośrednio po odnalezieniu przyczyn obolałego ucha, objawy powinny powoli ustępować. Warto pamiętać, że diagnostyka obejmuje obejmuje tu również badanie jamy ustnej gardła, szyi, a także punktów spustowych nerwów czaszkowych.
autor