jak uniknąć problemów ze słuchem

Jak uniknąć problemów ze słuchem?

Coraz więcej osób w młodym wieku ma problemy ze słuchem. Wpływ na to ma szereg czynników i nie wszystko można niestety wyeliminować. Można jednak stosować się do kilku zasad, które zmniejsza ryzyko problemów ze słuchem. Jakie to zasady?

Przycisz muzykę

Wiele osób, nie tylko w młodszym wieku, ale i dorosłych, bagatelizuje kwestię głośnego słuchania muzyki. Obecnie normalnym, standardowym obrazkiem z życia codziennego jest kobieta lub mężczyzna ze słuchawkami na uszach. Jeżeli słuchanie muzyki to nasza pasja to po pierwsze o wiele lepiej robić to w domu, przez głośniki niż słuchawki, a po drugie warto przyciszyć dźwięki. Podobnie rzecz się ma, jeśli jesteśmy miłośnikami koncertów. Nie trzeba od razu rezygnować z ulubionej czynności i słuchania na żywo artysty. Ale warto nosić ze sobą stopery i używać ich wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniu z dużym natężeniem hałasu.

Noś czapkę

Ponownie, ta kwestia często jest bagatelizowana. Noszenie czapki dla wielu młodych osób jest passe, niewygodne, niekomfortowe. To jeden z tych nawyków, który może uszkodzić słuch. A czapka tak naprawdę pełni bardzo ważną rolę. Chroni głowę i tym samym minimalizuje ryzyko infekcji. Infekcje mogą prowadzić bowiem do problemów ze słuchem.

Nie bagatelizuj objawów

Po pierwsze, warto się badać. Obecnie badania słuchu można przeprowadzić praktycznie w każdym mieście w wielu punktach diagnostycznych. Na badanie można umówić się nawet poprzez formularze na stronach internetowych, na przykład na stronie geers.pl. Tutaj można także przeprowadzić wstępne badanie online. Nie warto bagatelizować jakichkolwiek objawów oraz unikać wizyty u specjalisty, bowiem zaniedbania mogą prowadzić do poważnych problemów ze słuchem, które okażą się być nieodwracalne.