inteligentny dom

Inteligentny dom, czyli jaki?

Frazy inteligentny dom, smart home, smart rozwiązania, coraz częściej pojawiają się w języku polskim. Co sprawia, że zyskują one na popularności i cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko u osób, które mają wille czy ogromne posiadłości?

Smart home, inteligentny dom, co to znaczy?

Smart home, czyli w dosłownym, polskim tłumaczeniu, inteligentny dom to szereg rozwiązań, które sprawiają, że w szybki, prosty i wygodny sposób można zarządzać działaniem różnorodnych urządzeń, sprzętów domowych. To możliwość zdalnego sterowania i zarządzania zintegrowanymi systemami. To technologie, które bezpośrednio wpływają na poprawę komfortu życia i bezpieczeństwo domowników.

Inteligentny dom w praktyce

Jakie rozwiązania mogą przysłużyć za przykład w wyjaśnieniu, czym tak naprawdę jest inteligentny dom? Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa. Rozwiązania smart to inteligentne systemy alarmowe oraz monitoring. Można pomyśleć sobie: ale przecież zarówno kamery, jak i alarmy były znane i stosowane już od dawna. Rozwiązania smart idą o krok dalej niż zwykłe rejestrowanie tego, co się dzieje koło domu. Inteligentne systemy alarmowe i kamer wyczuwają ruch i wysyłają informacje do użytkownika, dzięki czemu szybko może on zweryfikować co się dzieje na jego przestrzeni, nawet gdy znajduje się na drugim końcu świata. Smart rozwiązania dotyczą także oświetlenia. Nie trzeba już dłużej martwić się, czy przed wyjściem z domu wyłączyliśmy wszystkie światła, bowiem czynność tę można wykonać zdalnie. Co więcej, inteligentne oświetlenie pozwala imitować obecność domowników, co może zmylić potencjalnych włamywaczy do wtargnięcia na nasz teren. Do inteligentnych rozwiązań należą także bramy z napędem. Nie musimy już wychodzić z samochodu, by stoczyć nierówną walkę z oporną bramą. Można ja bowiem otworzyć i zamknąć zdalnie, przy pomocy jednego kliknięcia.