dieta sokowa

Dieta sokowa – czym jest i jak się do niej przygotować?

Dieta sokowa stała się obecnie bardzo popularna. Sięgają po nią osoby, które zdrowo i skutecznie chcą pozbyć się toksyn z organizmu. Polega ona na tym, że stałe posiłki zamieniamy na płynne. Taka forma w bardzo szybkim tempie usprawnia proces trawienia, a organizm w zatrważającym tempie przyswaja niezbędne składniki odżywcze. Oprócz działania oczyszczającego jest to dieta uznana, ponieważ przyczynia się do procesu odchudzania. Dzięki piciu samych soków owocowych i warzywnych gubisz także zbędne kilogramy. Wiele osób po przejściu takiej kuracji stwierdza, że ich smak i węch uległ znacznej poprawie. Na rynku znajdziesz wiele ofert detoksu. Trwają one zazwyczaj 1 lub 3 dni. Wybierz taką, która idealnie spełni Twoje oczekiwania.

Jak przygotować się do diety sokowej?

Nie zaleca się rozpoczęcia oczyszczania bez wcześniejszego przygotowania. W innym przypadku organizm może doznać szoku. Na ogół codzienna dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i nie stosujemy się do zasad „czystej miski”. Przejście z dnia na dzień na same soki może wywołać niepożądane skutki uboczne. Na wstępie przestań sięgać po niezdrowe dania typu fast food. Ogranicz spożywanie mięsa, nabiału, przetworów mącznych jak pieczywo czy makarony. I co najważniejsze nie pij alkoholu. Zmień nawyki żywieniowe i zacznij jeść sałatki, warzywa i owoce. W czasie picia samych soków nie możesz także sięgać po kawę i herbatę. Polecane jest, aby odstawić te składniki na kilka dni przed rozpoczęciem diety sokowej. Sam się przekonasz, że dzień może być równie przyjemny, gdy przywitasz go szklanką wody z cytryną. Taki trunek dostarczy także niezbędnej energii i pobudzi do działania. Dieta sokowa to doskonały sposób, aby podjąć dietetyczne wyzwanie z przyjaciółmi, bądź członkami rodziny.

Uzyskujesz w tym czasie pełne wsparcie i wspólnie mobilizujecie się do działania. Pora roku również ma znaczenie. Najlepiej rozpocząć ten proces wiosną lub latem. Wtedy masz łatwiejszy dostęp do świeżych i sezonowych artykułów. Pamiętaj, że nie możesz przejść na oczyszczanie, gdy spodziewasz się dziecka. Nie jest to dieta wskazana dla osób starszych i tych poniżej 16 roku życia. Gdy cierpisz na niewydolność nerek, chorujesz na serce, czy zmagasz się z cukrzycą, bądź anemią skonsultuj się uprzednio z lekarzem. W trakcie oczyszczania zmniejsz intensywność fizyczną.

Zobacz też:

Jak prawidłowo powinna przebiegać dieta sokowa?

Czas jej trwania nie powinien przekroczyć 7 dni. Po dłuższym stosowaniu organizm zacznie szaleć i nabawisz się niedoborów pokarmowych. Jak we wszystkim, tak i w tym przypadku trzeba znać umiar. Dziennie pij od pięciu do sześciu soków niezawierających substancji słodzących. Przeważać powinny soki warzywne, w szczególności te z zielonych warzyw. Napoje z owoców sprawdzą się idealnie jako śniadanie. Nie musisz bać się dodawania ziół takich jak mięta, czy kurkuma. Poprawiają one smak koktajli. Soki możesz robić sam w zaciszu domowym. Pomysły znajdziesz w Internecie. Jednak, gdy jesteś osobą zabieganą i nie masz na to czasu – zaopatrz się w gotową usługę od firm specjalizujących się w cateringu dietetycznym. W momencie, gdy zakończysz proces odchudzania, nie powracaj od razu do starych nawyków. Jedz lekkostrawne potrawy. Oto proste i szybkie przepisy do wykonania w domu:

  1. Sok z dodatkiem kurkumy – zmiksuj pomarańcze z ananasem i szczyptą kurkumy.
  2. Sok marchwiowy będzie idealnie smakował z dodatkiem buraka, selera naciowego oraz z cytryną i jabłkiem.
  3. Sok z jarmużem – połącz jarmuż z jabłkiem, ogórkiem i selerem naciowym.

Jakie efekty uzyskasz po diecie sokowej?

Najważniejszym celem, jaki osiągniesz, jest oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn powstałych na skutek picia alkoholu, kawy, palenia papierosów, czy po prostu powstałych w następstwie złego odżywiania. Przestaniesz czuć się zmęczony, zauważysz znaczącą poprawę snu, koncentracji. Poprawi się również metabolizm przez uregulowanie procesów trawiennych. Zwiększysz odporność, pamięć oraz koncentrację. Dodatkowo zauważysz, że zgubisz od dwóch do trzech kilogramów. Dzięki temu będziesz czuł się lekko. Twoja skóra, włosy i paznokcie odzyskają krzepę i witalność. Nerki i wątroba podziękują Ci za te kilka dni poświęcenia.

Podobne artykuły: