Linoryt- co to takiego?
Zastanawiasz się, czym jest linoryt? Ta wdzięczna nazwa szczególnie dobrze znana jest artystom. Otóż linoryt jest technika grafiki artystycznej pomiędzy stemplem a drzeworytem. Mimo że obecnie nie cieszy się aż tak dużą popularnością, jak jeszcze kilka temu, to w dalszym ciągu posiada grono wiernych entuzjastów. Głównym powodem są oczywiście niepowtarzalne efekty wizualne. Prace, które powstają w ten sposób, są w stanie dodać klimatu nawet bardziej klasycznym i na pozór nudnym miejscom czy przestrzeniom.
Linoryt to technika druku wypukłego, w której rysunek wyciskany jest w linoleum za pomocą dłuta. Tym samym tworzona jest matryca drukarska. Wycięte powierzchnie (wklęsłe) nie są pokrywane farba, a wypukłe -tak. Następnie odbijane są na papierze. Zastanawiasz się, na czym polega fenomen tej techniki? Otóż zmysł artystyczny skupia się na kontrolowaniu proporcji między tym co białe i czarne oraz jak finalnie prezentować się będzie obraz. Grafiki takie początkowo powstają tylko w głowie artysty. Dopiero po jakimś czasie przyjmują realny wygląd i kształt. Niejednokrotnie zdarza się, że jest to walka między opornym dłutem, niewspółpracującym papierem i wizją skupionego na dążeniu do celu artysty.
Linoryt – jaki sprzęt będzie potrzebny?
Niezbędnym elementem jest oczywiście kawałek linoleum. Mimo że format jest dowolny, to zaleca się, aby zacząć od mniejszego niż A4. Co jeszcze potrzebne będzie do wykonania linorytu?
- Dłuto – osoby początkujące z powodzeniem mogą wybierać małe i półokrągłe.
- Wałek, który jest niezbędny do rozprowadzenia farby po matrycy. Doskonale sprawdzi się ciężki gumowy.
- Farba graficzna na bazie wody lub oleju. Farby na bazie wody są zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia z narzędzi.
- Papier, na którym odbity zostanie efekt końcowy.
- Szpachelka, dzięki której znacznie szybciej założysz farbę.
- Płyta do linorytu – najlepiej gdyby wykonana była z naturalnych składników.
Pojedyncze akcesoria lub zestawy do linorytu znajdziesz w niemal każdym sklepie internetowym. Doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z linorytem, jak i doświadczonych artystów.
Jak wykonać linoryt?
Zanim rozpoczniesz z linoleum, przygotuj projekt. Na papierze odbiją się wypukłe części matrycy.
Gotowy linoryt jest czarno-biały.
Gotową matrycę pokrywamy farbą drukarską. Nakładaj ją wałkiem.
Odbitki w warunkach domowych wykonasz przy pomocy kostki introligatorski. Wystarczy, że przesuniesz po kartce położonej na matrycy.
Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.