Farby do malowania na tkaninach

W obecnych czasach w ofertach firm jest cała masa różnego rodzaju farb. Służą one do dekoracji czy ochrony dowolnych powierzchni.  To właśnie rodzaj powierzchni determinuje właściwości danej farby. Można zaobserwować wzrastające zainteresowanie farbami do tkanin. Prawdopodobnie wynika to ze swego rodzaju mody na kreatywne dawanie drugiego życia zarówno nowym, jak i używanym tekstyliom. Malowanie na tkaninach może sprawiać nie lada przyjemność, ale też stać się sposobem na stworzenie unikatowego ubraniowego arcydzieła. Producenci nowoczesnych farb do tkanin gwarantują bezpieczeństwo i trwałość stosowania. 

Malowanie na tekstyliach farbami do tkanin

Farby do tkanin to narzędzie odpowiednie zarówno dla osób profesjonalnie zajmujących się malowaniem na tekstyliach, jak i nowych adeptów tej sztuki. Farbowanie odzieży specjalnymi barwnikami nie musi się już odbywać w specjalistycznych firmach. Na rynku znajduje się wiele farb pozwalających na wykreowanie nowej wersji każdej części garderoby, bez względu na to, czy są to trampki, czy jeansy kupione w sklepie z używaną odzieżą. To świetny sposób na uatrakcyjnienie koszulki, która leży na dnie szafy. 

Farby do malowania tkanin będą mieć zastosowanie w ozdabianiu serwet, obrusów, zasłon, poszewek, tapicerek czy abażurów. Kreatywne osoby użyją je, by przemalować wózki dziecięce czy zabawki. Najlepsze i trwałe efekty można uzyskać, malując na tkaninach z materiałów naturalnych, takich jak: bawełna, len, jeans, sztruks i inne. Do ozdabiania odzieży lub butów, czyli tekstyliów będących blisko skóry polecane są w pełni bezpieczne, nietoksyczne farby na bazie wody, które sprawdzą się właśnie na naturalnych materiałach. Wiele farb dostępnych jest w atomizerach, które przy zastosowaniu dwóch różnych barw, nakładają się na siebie, tworząc interesujący efekt.

Efekt malowania farbami do tkanin wzmacnia cała masa produktów do tego dedykowanych, a są to: konturówki, pastele i pisaki. Pisaki do tkanin, których bazą jest alkohol, są niezwykle trwałe. Niektóre gwarantują wysoką jakość rysunku nawet po praniu chemicznym, czy dzięki zawartości specjalnego barwnika świecą w ciemności. Do zdobienia tkanin służą również tusze i wielorakiego użytku stemple. Dostępne na rynku tusze są trwałe, nietoksyczne, na bazie wodnej. Firmy oferujące farby do tkanin mają w ofercie szeroką gamę modnych i wyrazistych kolorów, które można wykorzystać w najbardziej fantazyjnych projektach. Dostępne są barwniki do farbowania większych powierzchni. Są wśród nich te do gotowania i i bez konieczności gotowania.

Farby do tkanin do pistoletu aerograf

Aerograf to urządzenie do malowania za pomocą sprężonego powietrza. Dzięki niemu można stworzyć oryginalny na przykład na tkaninie. Do tego niezbędne są specjalne farby, które posiadają wodnistą konsystencję i dzięki temu nadają się do farbowania i rozpylania jej za pomocą atomizera. W składzie farb nie znajdują się żadne szkodliwe substancje dla człowieka. Pewnie dlatego bywają używane na zajęciach plastycznych nawet z dziećmi.

Farby do malowania tkaninach jedwabnych

Osobnym, a zarazem bardziej wymagającym rodzajem tekstyliów są tkaniny jedwabne. Do malowania tkanin jedwabnych przydatne są krosna do napinania jedwabiu, specjalne pędzle, palety. Ze względu szczególne właściwości jedwabiu potrzebne są delikatne farby, które nie naruszają struktury materii, jej elastyczności czy gładkości, a dadzą doskonałe rezultaty. Farby na bazie wody o transparentnych kolorach po wyschnięciu dają efekty wysokiego połysku. Czas schnięcia to zaledwie kilka minut. Dla początkujących raczej zaleca się malowanie na jedwabiu farbami utrwalonymi przez prasowanie. To najprostsza i najtańsza metoda. Dzięki „prasowaniu” po drugiej stronie tkanin po dwóch dniach można bez obaw materiał prać nawet w pralce. Oczywiście można eksperymentować z różnymi technikami. Ciekawym rozwiązaniem są konturówki ułatwiające odseparowanie różnych barw i stworzenie precyzyjnych konturów.

Copywriter

Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.