Dlaczego warto malować aerografem?
Malowanie aerografem od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest stworzenie niesamowitych i unikatowych obrazów. Niezwykle często sięgają po niego lakiernicy, graficy, a także bodypainterzy. Mimo że sama technika tworzenia nie jest zbyt skomplikowana, to wymaga odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i wprawy.
Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że stworzenie prawdziwych dzieł sztuki przy użyciu tego niewielkiego urządzenia nie jest wcale tak kosztowane, jak mogłoby się wydawać. Niezawodne modele aerografów w atrakcyjnej cenie znaleźć można w każdym sklepie plastycznym. Gotowe zestawy zapakowane w ochronne pudełeczko zawierają aerograf, kluczyk do odkręcania dyszy, a także adapter do podłączenia elastycznego wężyka.
Malowanie aerografem – jak to wygląda w praktyce?
Zastanawiasz się, jak działają aerografy? Zdecydowana większość tych urządzeń pracuje i wygląda dokładnie w ten sam sposób. Wspomnijmy, że aerograf jest to narzędzie wykonane z metalu, które wizualnie do złudzenia przypomina pistolet o długości kilkudziesięciu centymetrów. Do dyszy przymocowany jest zbiorniczek wypełniony farbą. Powietrze, które wylatuje z głowicy, tworzy podciśnienie w kanale odprowadzającym. Tym samym dochodzi do zasysania farby z dozownika. Następnie barwnik miesza się z powietrzem, wytwarzając aerozol, który później aplikowany jest przez artystę na dowolnie wybranej powierzchni.
Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że na efekt końcowy wpływają również takie czynniki, jak doświadczenie malarza, gęstość farby, grubość igły, czy nawet odległość dyszy od przestrzeni malowanej. Co więcej, przed rozpoczęciem swojej przygody z aerografem i pierwszym użyciem zaleca się przetestowanie go np. na kartce papieru. Niewłaściwie użycie może doszczętnie zniszczyć konstrukcję i dzieło, które planowaliśmy stworzyć. Farba z aerografu po zaaplikowaniu może delikatnie różnić się od pierwotnego odcienia.
Aerograf – odrobbina historii
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż początki aerografów sięgają XIX wieku. I tak na przykład na długo przed pojawieniem sie komputerów to właśnie to narzędzie stosowane było do retuszowania i poprawy jakości zdjęć.
Obecnie aerografy mogą poszczycić sie sporym zainteresowaniem w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie unikatowych grafik. Doskonale komponuje sie np. z drukiem transferowym, nadając mu zupełnie niepowtarzalnego designu. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoja wielką przygodę z aerografami, mogą skorzystać z gotowych szablonów. Dzięki nim uzyskanie perfekcyjnego kształtu będzie o wiele łatwiejsze.
Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.