Jakie praktyczne zastosowania ma długopis ścieralny?

We wszystkich sferach codziennego życia warto mieć na uwadze zasady ekologii. Dotyczy to oszczędności energii i surowców naturalnych, jak również ograniczania czynników negatywnie wpływających na klimat i czystość atmosfery. Szczególnie szkodliwe dla środowiska naturalnego jest wycinanie lasów aby uzyskać drewno do produkcji papieru. Dlatego dobrze jest wykorzystać sposoby ograniczania zużycia artykułów papierniczych. Ciekawym rozwiązaniem dla pracowników biur, uczniów i na użytek domowy jest długopis ścieralny.

Tusz, który może stać się niewidzialny.

Tusz którym wypełniony jest długopis ścieralny ma tę właściwość, że pod wpływem wzrostu temperatury podczas pocierania silikonową gumką staje się przezroczysty. Zachodzi bowiem reakcja chemiczna, na skutek której odbarwia się kolorowy pigment. Na zatarty napis można nanosić inny, który pozostanie trwały. Umożliwia to robienie korekty odręcznych tekstów bez konieczności skreślania lub zamazywania, co przyczynia się do czytelności i estetyki tekstu.

Oszczędność papieru

Listy prywatne wypada pisać odręcznie i schludnie. Każdy chyba ma za sobą takie doświadczenie, że przy najmniejszej nawet pomyłce, kartka zapisana tylko częściowo wędruje do kosza i sięga się po następną. Przed takim marnotrawstwem uchroni długopis ścieralny, bo naniesione poprawki są niedostrzegalne. Wydzieranie kartki z zeszytu, co często praktykują dzieci gdy zauważą sporo błędów w swoim wypracowaniu, również jest nienajlepszym sposobem. Jeśli uczeń będzie miał długopis ścieralny, bez problemów poprawi wszystkie błędy. W zeszytach ćwiczeń można po zakończeniu roku szkolnego wymazać wszystkie odpowiedzi i przeznaczyć te książeczki dla uczniów z młodszych klas. Pracownicy biurowi używają długopisów ścieralnych do wypełniania tabel i kwestionariuszy. Pomyłki mogą usunąć bez potrzeby zużywania papieru na nowy wydruk.

Wielorakie zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom, wymazywalne długopisy przydają się również w wielu innych sytuacjach takich jak:

  • robienie zapisków w kalendarzu i wprowadzanie zmian,
  • wypełnianie krzyżówek, sudoku,
  • zakreślanie ważnych fragmentów w podręcznikach z biblioteki,
  • opisywanie teczek kartonowych wielokrotnego użytku,
  • zaznaczanie odpowiedzi podczas testów egzaminacyjnych,
  • tworzenie na bieżąco zapisu nutowego komponowanego utworu.

W tych wszystkich przypadkach długopis jest bardziej praktyczny niż ołówek, bo litery są bardziej wyraziste a napis trwalszy.

Estetyka i wygoda użytkowania

Ta nowoczesna generacja długopisów nie odbiega swoim wyglądem od tradycyjnych, a często ma bardziej efektowny design. Niektóre modele mają gumkę do wymazywania umieszczona w obudowie. Do innych dołączona jest osobna gumka. Jest ona większa, bo po wyczerpaniu się tuszu długopis ścieralny może być uzupełniony nowym wkładem, w tym samym lub innym kolorze. Dla dzieci polecane są długopisy z tuszem szybkoschnącym, który nie rozmazuje się w zeszycie. Robienie odręcznych projektów graficznych ułatwia zastosowanie wymazywalnych cienkopisów i piór kulkowych o zróżnicowanych kolorach i grubości kreski. Wszystkie te cechy funkcjonalne wpływają na szerokie zastosowanie ścieralnych długopisów, co przyczynia się do wprowadzania w codzienne życie zasad ekologii.

Copywriter

Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.