Ołówek automatyczny
Ołówek automatyczny to ciekawa alternatywa dla lepiej nam znanych ołówków grafitowych – składa się on zazwyczaj z plastikowej bądź metalowej obudowy, do której aplikuje się wymienny rysik. Gdy używany rysik się wyczerpie, wystarczy wymienić go na nowy – nie ma potrzeby kupowania wówczas zupełnie nowego ołówka. Jest to wygodne i oryginalne rozwiązanie; jeden ołówek automatyczny może wystarczyć na całe lata, co jest niezaprzeczalnym walorem zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym. Czy warto rozważyć zakup ołówka automatycznego w miejsce tradycyjnego?
Ołówek automatyczny czy tradycyjny – który wybrać?
Każdy z tych przyrządów ma swoje zalety i wady – omówimy je pokrótce. Jak zostało wspomniane we wcześniejszym akapicie, ołówki automatyczne mają nad tradycyjnymi tę przewagę, że wystarczają na dużo dłuższy czas niż tradycyjne; oczywiście, jeżeli posiadamy zapas wymiennych rysików. Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż zakup nowego ołówka grafitowego za każdym razem, gdy ten się wyczerpie i nie będzie nadawał się do dalszego użytku. Warto również zauważyć, że ołówki automatyczne nie wymagają ostrzenia, by działały równie dobrze przez cały okres użytkowania, w chwili, gdy tradycyjne ołówki tego wymagają. Oprócz tego trzeba przyznać, że automatyczne ołówki są zwykle bardziej eleganckie od tradycyjnych; na rynku dostępnych jest wiele modeli designerskich ołówków automatycznych, które mogą stanowić niemałą gratkę dla osób pragnących połączyć szyk i elegancję w każdym aspekcie swojego życia. Należy jednak zauważyć, że ołówki automatyczne nie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne – artyści dużo bardziej chwalą sobie ołówki grafitowe, które dostępne są w dużo szerszej gamie twardości.
Zagrożenia i problemy ołówków automatycznych
Mimo wielu zalet, należy zwrócić uwagę na fakt, że rysiki ołówków automatycznych są na ogół dużo bardziej łamliwe, niż ołówki tradycyjne – a złamany rysik w ołówku automatycznym wiąże się z koniecznością wymiany go na nowy, w chwili, gdy w takiej sytuacji ołówek tradycyjny wystarczy zaostrzyć. Może się więc okazać, że przy nieostrożnym użytkowaniu ołówek automatyczny będzie generował większe koszty niż ten drugi. Z tego powodu nie powinno się dawać ołówków automatycznych dzieciom – w ich wypadku dużo korzystniejsze będzie korzystanie z drewnianych ołówków.
Podsumowanie
Tak naprawdę wybór między ołówkiem automatycznym a ołówkiem klasycznym, drewnianym, jest tylko i wyłącznie kwestią preferencji – trudno jednoznacznie wskazać, który z nich jest obiektywnie lepszy. Wybór należy dostosować do celu użytkowania oraz wieku osoby, która takowego będzie używać.
Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.