Masy plastyczne dla kreatywnych
Masy plastyczne to temat, który interesuje nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Kategoria ta zawiera w sobie różnorodne produkty, z których korzystać mogą zarówno najmłodsi członkowie rodziny, jak i ci nieco starsi. Masy plastyczne najprościej jest podzielić w następujący sposób:
- modelina,
- plastelina,
- masa papierowa,
- glina rzeźbiarska,
- gips modelarski,
- glina samoutwardzalna,
- bandaż gipsowy.
Jak wybrać najwłaściwsza masę plastyczną?
Wybór najwłaściwszej masy plastycznej, z której tworzone będą dzieła, zależy nie tylko od wieku, ale również zdolności i umiejętności plastycznych artysty. Nie jest tajemnicą, że dzieci – przynajmniej na początku swojej drogi z masami plastycznymi – powinny unikać gliny rzeźbiarskiej czy gipsu modelarskiego. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zabawa modeliną lub plasteliną, którą z powodzeniem dostać można nie tylko w hurtowniach papierniczych, ale również w sklepach dla plastyków. W przypadku maluchów czas spędzony na tworzeniu najróżniejszych figur, postaci z bajek czy dowolnych kształtów z plasteliny lub modeliny pobudza wyobraźnię, poprawia zdolności manualne, pobudza kreatywność i uczy wyrażania emocji.
Zalety korzystania z mas plastycznych
Z kolei masy papierowy, gliny rzeźbiarskie i gipsy modelarskie w przypadku osób dorosłych lub nieco starszych dzieci mogą działać uspokajająco i wyciszająco po ciężkim dniu. Osoby, które posiadają nawet niewielki zalążek tzw. artystycznej duszy, mogą w ten sposób wyrażać swoje emocje czy uczucia. Wyrabianie, wałkowanie i wyciskanie materiałów doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Warto wspomnieć również o tym, że zadowalające efekty lub możliwość obserwowania rozwoju zwiększa poczucie własnej wartości. Co więcej, niektóre masy plastyczne takie jak np. glina wymagają odczekania na pierwsze efekty. Praca na materiałach tego typu uczy więc cierpliwości, a w przypadku, gdy efekt nieco minie się z oczekiwaniami, koniecznością zmierzenia się z niepowodzeniem i… stawieniem mu czoła!
W zdecydowanej większości przypadków np. figury lub postaci wykonywane z masy plastycznej tworzone są od A do Z przez jedną osobę. Dzięki temu trenowana jest samodzielność, a także umiejętność skupienia się na wykonywanej czynności. Jak widać, czas spędzony na zabawach z masą plastyczną może z powodzeniem zastąpić godziny spędzone przed ekranem komputera lub telewizorem. Nieco mniejsze masy, jak np. modelina czy plastelina można z powodzeniem spakować do torebki lub plecaka i wypełniać sobie w ten sposób przerwy między kolejnymi zajęciami, a nawet… spotkaniem z ważnym klientem czy wieczorem spędzonym z przyjaciółmi. Chcieć to naprawdę znaczy móc.
Jestem Piotr Kowalski, doświadczony copywriter i pasjonat podróży. Uwielbiam tworzyć ciekawe artykuły, które łączą moją miłość do pisania z fascynacją różnorodnymi miejscami na świecie.