Malowanie farbami akrylowymi
Malarstwo akrylowe jest najpopularniejszą techniką malarską. Farby akrylowe to bardzo wszechstronne medium, a jednocześnie jedno z najmniej toksycznych. To emulsja, której spoiwem jest wodorozcieńczalna żywica akrylowa. Dzięki temu, że dzięki nim można uzyskać podobny efekt do malowania farbami olejnymi, są bardzo często wykorzystywane przez malarzy-amatorów i adeptów szkół plastycznych. Decyduje o tym zapewne zarówno cena, jak i to, że są łatwiejsze w użyciu, Pomimo niskiej ceny obrazy malowane akrylami są niezwykle trwałe, nie blakną i nie pękają. Małym minusem jest nieco węższa gama kolorystyczna niż w tradycyjnych farbach olejnych. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak olejami akrylami można malować warstwowo czy robić laserunki. W celu rozcieńczenia farby akrylowej powinniśmy najlepiej stosować zwiększające płynność media akrylowe. Są to żele akrylowe o różnej konsystencji.
Farby akrylowe- skład, charakterystyka
Są one jednym z najbardziej popularnych mediów malarskich. Produkowane są na bazie wody. Spoiwem pigmentu farby akrylowej jest szybkoschnąca żywica akrylowa. Żywica akrylowa ma odporność na wpływ światła i czynników atmosferycznych, ale zawsze lepiej jest zabezpieczyć obraz werniksem. Grubość nałożonej warstwy wpływa na czas schnięcia. Ze względu na to, że ich składnikiem bazowym jest woda, mokre farby łatwo się rozpuszczają w wodzie i bez problemu mieszają. Dzięki zawartości żywicy akrylowej po wyschnięciu tworzą elastyczną, wodoodporną i trwałą powierzchnię. Różnice w konsystencjach farb akrylowych zależna jest od rodzaju żywicy akrylowej w jej składzie. Ze względu na brak zapachu można malować w pomieszczeniach małych i słabo wentylowanych. Należy pamiętać, że farby akrylowe są trudno zmywalne, więc należy pracować z nimi ostrożnie. Powstałe plamy należy natychmiast zmywać dużą ilością wody.
Podziały farb akrylowych
W zależności od proporcji pigmentu i żywicy akrylowej farby mogą być:
- kryjące (opaque),
- półprzeźroczyste (semi opaque),
- transparentne (translucent).
Ze względu na konsystencję farby akrylowe dla artystów dzielą się na:
- heavy body – gęste (maślane), doskonałe do prac w każdej technice, której celem jest uzyskanie tekstury,
- soft body / liquid / fluid – rzadkie i płynne, o konsystencji przypominającej mleko skondensowane. Można nimi np.robić laserunki,
- ink / high flow – bardzo płynne, o gęstości tuszu, doskonałe przy pracy z z aerografem.
Wśród plastyków popularny jest podział farb akrylowych na:
- farby craftowe (craft) – najtańsze, o kremowej konsystencji. Ich barwy nie są mocno nasycone ze względu na małą ilość pigmentu. Składają się głównie z wypełniaczy. Są idealne do wszelkich projektów craftowych.
- farby klasy studenckiej (student) – dość tanie. Są bardzo dobre dla początkujacych młodych artystów.
- farby artystyczne (artist quality) – ze względu na swoja jakość i zawartość pigmentu to najdroższe farby przeznaczone dla profesjonalistów.
Producenci oznaczają na opakowaniach rodzaj farb.
W sklepach z materiałami artystycznymi dostępne są farby w standardowych kolorach, ale i warianty dekoracyjne: kolor złota, srebra, miedzi oraz pastelowe czy perłowe. Umożliwia to realizację projektów o charakterze zdobniczych. Farbę akrylową możesz nakładać bezpośrednio z tubki lub rozcieńczać wodą lub specjalnym medium akrylowym według uznania.
Generalnie malowanie farbami akrylowymi nie jest trudne, bo możliwe jest robienie retuszy. Warto jednak pamiętać, że ich czas schnięcia akryli jest krótki. Remedium na szybkie schnięcie jest spryskiwanie powierzchni obrazy wodą lub dodawanie do farb specjalistycznych środków do tego dedykowanych. Farby akrylowe znalazły zastosowanie w różnych technikach rękodzielniczych, na przykład w decoupage’u. Decoupage polega ona na naklejaniu na szkło, drewno czy ceramikę wycinanych z papieru wzorów, a następnie na pomalowaniu ich i zabezpieczeniu lakierem. Farby akrylowe zapewniają doskonałą przyczepność.
Farby akrylowe można stosować praktycznie na każde podłoże i do różnych celów:
- do działań artystycznych,
- do malowania różnych materiałów i powierzchni, takich jak: drewno, papier, gips, tekstylia, kamień, tworzywa sztuczne, szkło i metal,
- jako farby do malowania dla dzieci,
- do malowania elewacji i wnętrz budynków.
Moja pasja do pisania oraz umiejętność tworzenia angażujących treści sprawiają, że cieszę się uznaniem jako autor i copywriter. Moje artykuły przyciągają uwagę czytelników, inspirują do podróży i odkrywania nowych miejsc. To dla mnie największe wyróżnienie, móc dzielić się moim entuzjazmem i doświadczeniami z innymi.